Report z Rybynaruby VEČER JINÉHO FOLKU IX (2_11_2010)

Devátej večer jiného folku byl organizovanej tak nějak narychlo. Do party jsme s Jardou přizvali ještě Sunbeama. Slovutného dramaturga z klubu V Jelení, kdy pořádal úspěšný písničkářský setkání Viva La Songwriter.. Jelení zavřeli a my mezitim rozjeli Večery Jiného Folku.. Spolupráce byla nasnadě. Hlavně kůli tomu, že se Sunbeam nebojí ozvat novejm lidem a má dobrý nápady.

Vzhledem k tomu, že na přípravu tohodle večera jsme dostali jenom 14 dní, doporučil jsem Sunbeamovi, aby pozval mladou partu Streetlight. Ruku na srdce, hlavně jsem očekával, že dokážou přitáhnout nějaký lidi, což se nakonec potvrdilo.. Sice jsem se vrátili na našich standardních 15 platících posluchačů + interpreti v hledišti, ale zase byla rybanaruby klidná a dobře se v ní dejchalo.

Večer jsem symbolicky odstartoval dvěma písničkama. Pro Kubu Macháčka (našeho nejlepšího, totiž jediného, fotografa) jsem zahrál Pathetic Song. Nechvalně známá z youtube videa, který jsem natočil jako recesi pro Sebastiana z bandzone. Pak jsem vypustil neméně kabaretní, leč o dost vážnější písničku Městem. Musim teda říct, že se mi set nebývale poved. Až jsem byl sám překvapenej, jak dobře a lehce se mi hrálo. Fakt jsem si to naprosto užil. Tim, že jsem byl jenom host, nesvazovala mě žádná tréma.. Opřel jsem se do toho, položil se do výrazu skladeb a snažil se jim dát, co potřebujou. Nevim, jak to působilo, ale já se cejtil skvěle. To se mi u hraní dlouho nestalo! Když jsem si chtěl ještě přidat novinku Ódu na podzim, praskla mi po dvou taktech dvě hodiny stará struna.. klasika.. tak jsem to zabalil..

Na Sunbeamovi byla cejtit nervozita z organizátorskýho břímě.. První písničku, žhavou novinku, jsem bohužel zmeškal, ale na zbytek setu už jsem se pohodlně usadil. Vesměs jsem všechny písničky důvěrně znal a v jeho šlágru What is wrong with me, si i zapěl, ale celkově to bylo trochu svázaný. Znám ho v daleko lepších polohách. Po koncertě mi řikal, že se mu v rybě hraje špatně. Já to mám naprosto opačně a doufám, že si na rybu zvykne a najde si tam svojí polohu.. Nerad bych, aby tu dramaturgii časem nechal plavat..

Jako poslední vystoupili výše zmínění Streetlight. Mladá parta kolem písničkáře-klavíristi Olivera McGillicka. Bylo slyšet, že je Oliver talentovanej a vydrží-li u muziky, dočkáme se v budoucnu něčeho zajímavýho. Ovšem současná podoba jejich kapely ze sebe pořád sála takovou tu naivní mladost. Byť se mi písničky mnohokrát líbily, přece jenom v aranžích už to trochu skřípalo. Dvojzpěvy šly v podstatě pořád spolu, žádnej nápad na obohacený linky. Kytara byla taky dost formální a vlastně jedinej, kdo tam předved nějakej muzikantskej výkon byl Oliver. Ale jak řikám. Jsou to mladý muzikanti, teprve na začátku.. Takže nechci, aby to znělo, že jsou špatný.. Je to prostě příslib do budoucna :c)

Závěrem pár fotek, který pořídil Sunbeam.