PRVNÍ RECENZE NA EMOZPĚVA

NEZNÁMÝ UŽIVATEL BANDZONE CROHL PŘEKVAPIVĚ PUBLIKOVAL RECENI NA MOJE NOVÉ DEMO. MOCKRÁT MU DĚKUJU ZA REFLEXI, KTERÁ JE PRO MĚ VELMI DŮLEŽITÁ!!

Emozpěv – M (2008)
07.12.2008

Netradičního písničkáře Emozpěva znám už dlouhou dobu. Dá se říci, že od chvíle, kdy se objevil na hudební scéně. Ale nevěnoval jsem mu přílišné pozornosti, což se mi teď jeví jako chyba.

Jeho nový počin M je dvojalbem o sedmi a deseti písničkách. Pro začátek však musím konstatovat, že všechnu krásu, sílu, zajímavé aranže a hlavně zvukovou stránku shltlo album sedmipísňové. Druhý disk mi přijde spíše jako jeho pomyslným a tedy i méně povedeným dvojčetem. Některé vlastnosti sourozenců zůstaly stejné (písně Ledové Plochy, Přízemí, Brečím, III), ale jsem toho názoru, že autor vydal druhé album zbytečně. A to nejen z důvodu nižší kvality (zmíněných i ostatních písní) a rozmělněnosti, ale i proto, že v dnešní době nasyceného hudebního trhu si dvojalbum můžou dovolit jen autoři zvučnějších jmen.

Vraťme se k první desce, pohybující se o několik tříd výše. Nálada, atmosféra, aranžmá patří k silné stránce alba. Zdařené je i pořadí písní a jejich zvuk (oceňuji kvality domácího studia). Hudební nápady jsou velmi zajímavé (I, M, II), patří také mezi výrazné prvky písní a tudíž i celé desky. Toto vše přímo nedovoluje odpoutat posluchačovu pozornost. Avšak sem tam se setkáme i s avantgardnějšími kousky (Brečím, III), kde kytarové dekadentní postupy v kombinaci s žalostným zpěvem (především příznačně pojmenovaná píseň Brečím) by snad dokonce mohly vyvolat v posluchači pocit šílensví. Jako slabší hodnotím zpěvákovu intonaci a myslím, že si s pěveckými party mohl více pohrát. Rušivým elementem poslechu alba zůstavají dlouhé mezery mezi některými skladbami. Co se týče textové části, mnohým textům nerozumím. S rozluštěním některých myšlenek však nejspíš nebudu mít problém jen já. Je ale jasné, že za stvořením většiny z nich stojí milostný vztah.

Jako celek je album pro poslech složitější. Nicméně patrné skladatelské kvality a emoce z alba vyzařující nám poví, že máme tu čest se zajímavým a originálním skladatelem. Za uvedení některých jeho skladeb by se nemuselo stydět ani Radio 1.